Jiří Janovský

Jiří Janovský - ředitel školy a učitel 1. stupně

Mým životním mottem je "Pracovat s druhými a pro druhé".

Po absolvování Jungmannovy základní školy v Berouně jsem v letech 1975 - 1979 studoval na Gymnáziu v Berouně.

Již v té době jsem pracoval jako skautský vedoucí, a přemýšlel o svém zaměstnání, které by bylo spojeno s prací s dětmi.

Správnou volbou tak bylo studium Pedagogické fakulty v Plzni, které jsem v roce 1984 ukončil státní závěrečnou zkouškou v oboru Učitelství 1.stupně ZŠ

Odolat první nabídce zaměstnání s bytem rozhodně nešlo, a tak se mým prvním zaměstnáním stalo místo učitele ZŠ Ořech (Praha-západ) od roku 1984. Vzhledem k tomu, že děti, které se zanedlouho narodily, byly často nemocné s průduškami, následovalo v roce 1989 na doporučení dětské doktorky stěhování na Šumavu, konkrétně do Semněvic (okres Domažlice), kde jsem do roku 2007 byl skoro 19 let učitelem na malotřídní škole. V letech 1999-2006 jsem při práci také dělal starostu obce.

Nedostatek dětí v malotřídní škole znamenal v roce 2007 uzavření školy ze strany Obecního úřadu a moje stěhování zpět do středních Čech, ale nikoli zpět do Ořecha, ale k rodičům manželky nedaleko Dobříše.

Následovaly 2 školní roky na 1. ZŠ v Příbrami a pak nádhernou náhodou konkurz na místo ředitele samostatné Mateřské školy v Ořechu. Na "místo činu", i když "jen do školky" jsem se vrátil přesně po 20 letech a do roku 2015 školku i úspěšně řídil. Podmínkou bylo i doplnění vzdělání pro učitelství MŠ v SPgŠ v Berouně. V době řízení MŠ jsem spolupracoval na organizaci jazykových kroužků v "mé" školce s Helenou Prentice.

Řízení školky i práce s předškolními dětmi byla zajímavá, ale práce s většími dětmi mi chyběla. Vrátil jsem se tedy opět na 1. stupeň ZŠ, kde pracuji dodnes.

Opět "nádherná" shoda náhod tomu chtěla, že jsem dostal nabídku řídit nově zakládanou školu a školku Easyspeak.

Celý život jsem aktivní i sportovně a společensky.

Minikárový sport, který společně se synem provozujeme (bezmotorové stroje, které se po silnici z kopce řítí až 90/km za hodinu) je mou velkou láskou. Aktuálně nejen závodím a organizuji závody Evropského poháru, ale jsem také činovníkem tohoto sportu, resp. delegátem České republiky v mezinárodní organizaci sjezdových minikár FISD.

V rámci Automotoklubu organizujeme také letní dětské tábory, věnuji se také práci vedoucího Komise pro sport a mládež při Zastupitelstvu obce Drásov.